styczeń 2020

W ramach trwającej współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Nr 1 w Miechowie a Liceum Champ-Blanc w Longeron gościliśmy w naszej szkole grupę licealistów z Francji.

Podczas pobytu młodzież miała okazję przedstawić swoją szkołę, poznać szkołę partnerską oraz porównać dwa odmienne systemy szkolnictwa. Bogaty program zwiedzania obejmujący Kraków, Oświęcim, Bochnię, Zakopane uatrakcyjnił pobyt młodzieży pozwalając na poznanie historii i atrakcje odwiedzanych miejsc.

Przyjazd uczniów z francuskiej szkoły przyczynił się do :

• doskonalenia umiejętności językowych,
  • integracji młodzieży polsko-francuskiej,
  • uczenia się zrozumienia odrębności i tolerancji wobec koleżanki/kolegi z zagranicy;
  • poznania obyczajów i tradycji polsko-francuskich,
  • pozbycia się barier językowych nabierając wiary we własne umiejętności językowe.

Wieloletnie doświadczenie pozwala zauważyć że, pobyt młodzieży francuskiej w naszej szkole zwiększa motywację do nauki języków wśród uczniów, ich otwartość na świat,  swobodę w kontaktach z obcokrajowcami, tolerancję oraz świadomość pozbawionego kompleksów współuczestnictwa w życiu Europy.

Pobyt grupy młodzieży francuskiej przygotował i zrealizował Piotr Grządziel przy pomocy Anety Jakubas, Katarzyny Lis, Reginy Gawęckiej, Renaty Włodarczyk, Anny Szymkiewicz, Jadwigi Kucharskiej.