maj 2020

W ramach międzynarodowej współpracy Zespołu Szkół Nr 1 w Miechowie z Friedrich- List- Berufskolleg w Hamm uczniowie z niemieckiej szkoły gościli w naszym mieście od 2 do 6 listopada 2015 r.

Polsko- niemiecka grupa młodzieży realizowała wspólnie projekt   pt. "Powstania i ruchy demokratyczne w Polsce i Niemczech po I Wojnie Światowej" , który został dofinansowany przez organizację międzynarodową Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży ( PNWM). Zadaniem PNWM jest wspieranie wzajemnego poznania, zrozumienia i współpracy młodych Polaków i Niemców.

Młodzież niemiecka przyjechała do Miechowa wraz z nauczycielami: panią Anną Schütz  i panem Torstenem Lindemannem. Koordynatorem projektu była nauczycielka języka niemieckiego w ZS Nr 1 w Miechowie pani Iwona Lewartowska. W projekt zaangażowali się również nauczyciele historii – panie Katarzyna Mucha i Anna Jamrocha oraz anglistki  Jolanta Musiał- Hac, Jadwiga Kucharska i Dorota Mucha.

Program pobytu miał na celu integrację młodzieży polsko-niemieckiej, poznanie regionu miechowskiego, jego mieszkańców, kultury oraz analizę wydarzeń historycznych z puntku widzenia  młodych Polaków i Niemców. Nasi goscie zwiedzili nie tylko zabytki Miechowa, ale również Krakowa i Kazimierza oraz zapoznali się z historią Nowej Huty. Dużym przeżyciem było zwiedzanie Muzeum w Oświęcimiu i Fabryki Emalii Schindlera na krakowskim Zabłociu. Świadomość różnic kulturowych, znajomość historii oraz postawa otwartości i tolerancji to podstawy wychowania młodych obywateli Europy i świata. To fundament europejskiego aspektu nauczania i wychowania.

W czasie tej wizyty podpisano również umowę o partnerskiej współpracy szkół w zakresie polsko-niemieckiej wymiany nauczycieli dotyczącą europejskiego aspektu rozwoju szkolnictwa i organizacji procesu nauczania.